Piispa Teemu Sippo SCJ

Teemu Jyrki Juhani Sippo on syntynyt Lahdessa 20.5.1947. Hän liittyi katoliseen kirkkoon 27.5.1966. Hän antoi ensimmäiset lupauksensa Jeesuksen pyhän sydämen pappien veljeskunnassa (SCJ) 11.10.1970. Hän opiskeli diplomiteologiksi Freiburgin yliopistossa valmistuen sieltä 12.11.1976.

Teemu Sippo vihittiin diakoniksi 8.1.1977 Tampereen Pyhän ristin kirkossa ja papiksi 28.5.1977 Pyhän Marian kirkossa Helsingissä. Sen jälkeen hän toimi Jyväskylän ja Helsingin seurakunnissa, Katolisen tiedotuskeskuksen johtajana 1982-1985 sekä pitkään Pyhän Henrikin katedraaliseurakunnan kirkkoherrana. Vuonna 2004 hänet nimitettiin piispanvikaariksi ekumeenisia asioita varten. Piispa Wróbelin saatua kesällä 2008 nimityksen Lublinin apulaispiispaksi Puolaan isä Sippo valittiin Helsingin katolisen hiippakunnan asiainhoitajaksi 2.7.2008.

Paavi Benedictus XVI nimitti isä Teemu Sipon Helsingin piispaksi 16.6.2009. Sippo vihittiin piispaksi Turun tuomiokirkossa 5.9.2009. Päävihkijänä toimi kardinaali Karl Lehmann ja kanssavihkijöinä edellinen Helsingin piispa Józef Wróbel SCJ sekä Kööpenhaminan piispa Czeslaw Kozon. Piispa Teemu Sippo otti hiippakunnan haltuunsa Pyhän Henrikin katedraalissa 6.9.2009.

Jo vuodesta 1979 alkaen Sippo oli toiminut Suomen Ekumeenisen Neuvoston paikallisen ekumenian jaostossa ja SEN:n hallituksen jäsenenä vuodesta 2002 alkaen. Hänet valittiin 8.10.2009 ensimmäisenä katolisena piispana Suomen Ekumeenisen Neuvoston puheenjohtajaksi kolmivuotiskaudelle 2010-2012, ja lokakuussa 2012 SEN:in syyskokous valitsi hänet yksimielisesti jatkamaan puheenjohtajana myös 2013-2015.


SVENSKA: Född i Lahti 20.5.1947. Första löften i Jesu-Hjärta-Prästernas kongregation 11.10.1970. Diplomteolog från Universitet Freiburg (Tyskland) 1976. Prästvigning 28.5.1977. Valdes till stiftsadministrator 2.7.2008. Nominerats till biskop 16.6.2009. Vigd till biskop 5.9.2009.

ENGLISH: Born in Lahti, May 5, 1947. First vows in the Congregation of the Priests of the Sacred Heart of Jesus October 11, 1970. Diplomtheologe from the University of Freiburg (Germany) 1976. Priestly ordination May 28, 1977. Chosen to Diocesan Administrator July 2, 2008. Episcopal nomination June 16, 2009. Consecrated Bishop September 5, 2009.