Pyhä isä – paavi

Paavi Franciscus

Katolisen kirkon 266. paavi

Aikaisempia paaveja >

Pyhän Pietarin 265. seuraajaksi valittiin konklaavissa 13.3.2013 Buenos Airesin arkkipiispa, kardinaali Jorge Mario Bergoglio SJ, joka otti paavinimekseen Franciscus.

Hän syntyi 17. joulukuuta 1936 Buenos Airesissa. Hänet vihittiin jesuiittaveljeskunnan (SJ) papiksi 13. joulukuuta 1969.

Hän toimi noviisimestarina ja opetti teologiaa San Miguelissa ja oli Argentiinan jesuiittaprovinsiaali (1973-1979) sekä San Miguelin filosofisen ja teologisen tiedekunnan rehtori (1980-1986). Hän valmisteli tohtorinväitöskirjaa Saksassa ja toimi rippi-isänä ja hengellisenä ohjaajana Córdobassa. 20. toukokuuta 1992 hänet nimitettiin Aucan titulaaripiispaksi sekä Buenos Airesin apulaispiispaksi, ja hänet vihittiin piispaksi samana vuonna 27. kesäkuuta. Hänet nimitettiin Buenos Airesin seuraaja-arkkipiispaksi (coadiutor) 3. kesäkuuta 1997 ja hänestä tuli kardinaali Antonio Quarracinon seuraaja 28. helmikuuta 1998.

Bergoglio oli Argentiinan piispainkokouksen puheenjohtaja 2005-2011. Hänet nimitti ja julisti kardinaaliksi paavi Johannes Paavali II konsistorissa 21. helmikuuta 2001.

Kardinaali Bergoglio oli seuraavien Rooman kuurian osastojen jäsen:

  • Liturgian ja sakramenttijärjestyksen kongregaatio
  • Papiston kongregaatio
  • Sääntökuntien ja apostolisen yhteisöelämän kongregaatio
  • Paavillinen perheneuvosto

Paavi Franciscus on ensimmäinen paavi läntiseltä pallonpuoliskolta ja ensimmäinen jesuiittaveljeskunnan jäsen paavina.

KATT/VIS 

Pyhä isä

(Den Helige Fadern; The Holy Father)

FRANCISCUS

(Franciskus; Francis)

  • syntynyt 17.12.1936 (född; born)
  • vihitty papiksi 13.12.1969 (prästvigd; ordained)
  • vihitty piispaksi 27.6.1992 (vigd till biskop; consecrated Bishop)
  • valittiin paaviksi 13.3.2013 (vald till påve; Elected Supreme Pontiff)

Emerituspaavi

(Påve emeritus; Pope emeritus)

Benedictus XVI (19.4.2005-28.2.2013)

  • syntynyt 16.4.1927 (född; born)
  • vihitty papiksi 29.6.1951 (prästvigd; ordained)
  • vihitty piispaksi 28.5.1977 (vigd till biskop; consecrated Bishop)
  • valittiin paaviksi 19.4.2005 (vald till påve; Elected Supreme Pontiff)
  • erosi paavin virasta 28.2.2013 (avgick; resigned)

> Lisätietoja: Benedictus XVI >

Paavi Franciscuksen kiertokirjeet (pdf):

  • Lumen fidei (Uskon valo) 29.6.2013
  • Laudato si’ (Ole ylistetty) 24.5.2015
  • Fratelli tutti (Kaikki veljiä ja sisaria) 3.10.2020

Uusimman ajan paaveja:

  • pyhä Johannes Paavali II, Karol Józef Wojtyła (18.5.1920-2.4.2005, paavi 16.10.1978-2.4.2005)
  • autuas Johannes Paavali I, Albino Luciani (17.10.1912-28.9.1978, paavi 26.8.1978-28.9.1978)
  • pyhä Paavali VI, Giovanni Battista Enrico Antonio Maria Montini (26.9.1897-6.8.1978, paavi 21.6.1963-6.8.1978)
  • pyhä Johannes XXIII, Angelo Giuseppe Roncalli (1881-1963, paavi 1958-1963)
  • kunnioitettava (venerabile) Pius XII, Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli  (1876-1958, paavi 1939-1958)
  • Pius XI, Ambrogio Damiano Achille Ratti (1857-1939, paavi 1922-1939)
  • Benedictus XV, Giacomo Paolo Giovanni Battista della Chiesa (1854-1922, paavi 1914-1922)
  • pyhä Pius X, Giuseppe Melchiorre Sarto (1835-1914, paavi 1903-1914)
  • Leo XIII, Vincenzo Gioacchino Raffaele Luigi Pecci (1810-1903, paavi 1878-1903)
  • autuas Pius IX, Giovanni Maria Mastai Ferretti (1792-1878, paavi 1846-1878)