Helsingin piispa

20.5.2019 alkaen Helsingin hiippakunnan piispanistuin on täyttämättä.

Hiippakunnan asiainhoitajana toimii isä Marco Pasinato.

Emerituspiispa Teemu Sippo SCJ

osoite Rehbinderintie 21, 00150 Helsinki, puh. 09-6877460

Marco Pasinato

(80-10-19)
050-5377775
marco.pasinato(at)katolinen.fi
Maisterintie 6 B, 02701 Kauniainen

Helsingin hiippakunnan asiainhoitaja.

Helsingin nykyinen piispa

Piispanistuin on täyttämättä.

Sede vacante.

Aikaisemmat Helsingin piispat ja Suomen apostoliset vikaarit

Monsignore Teemu Sippo SCJ

(20.5.1947 -)

Helsingin piispa 6.9.2009 – 20.5.2019

  • Vihittiin papiksi 28.5.1977.
  • Nimitettiin Helsingin piispaksi 16.6.2009.
  • Vihittiin piispaksi 5.9.2009 (pääkonsekraattori oli kardinaali Karl Lehmann).
  • Erosi 20.5.2019.

Monsignore Józef Wróbel SCJ

(18.10.1952 -)

Helsingin piispa 2001-2008

  • Vihittiin papiksi 12.6.1980.
  • Nimitettiin Helsingin piispaksi 30.11.2000.
  • Vihittiin piispaksi 27.1.2001 (pääkonsekraattori oli kardinaali Edward Idris Cassidy).
  • Nimitettiin 28.6.2008 Lublinin arkkihiippakunnan apulaispiispaksi ja sai Suasin titulaaripiispan arvonimen.

Monsignore Paul Verschuren SCJ

26.3.1925 – 19.2.2000

Helsingin piispa 1967-1998

  • Vihittiin papiksi 19.3.1950.
  • Nimitettiin Helsingin seuraajapiispaksi ja Aquae Sirensesin titulaaripiispaksi 21.4.1964.
  • Vihittiin piispaksi 16.8.1964 (pääkonsekraattori oli piispa Cobben).
  • Seurasi Helsingin piispaa 29.6.1967.
  • Erosi 18.9.1998.

Monsignore Gulielmus Cobben SCJ

(29.6.1897 – 27.1.1985)

Suomen apostolinen vikaari 1933-1955

Helsingin piispa 1955-1967

  • Vihittiin papiksi 19.4.1924.
  • Nimitettiin Suomen apostoliseksi vikaariksi ja Amathus in Palaestinan titulaaripiispaksi 19.12.1933.
  • Vihittiin piispaksi 19.3.1934 (pääkonsekraattori oli piispa Pieter Adriaan Willem Hopmans).
  • Nimitettiin Helsingin piispaksi 25.2.1955.
  • Erosi ja nimitettiin Tamagristan titulaaripiispaksi 29.6.1967.
  • Erosi 18.9.1976.

Monsignore Michael Buckx SCJ

6.8.1881 – 22.9.1946

Suomen apostolinen administraattori 1921-1923

Suomen apostolinen vikaari 1923-1933.

  • Vihittiin papiksi 9.6.1906.
  • Nimitettiin Suomen apostoliseksi administraattoriksi 20.3.1921.
  • Nimitettiin Dolichen titulaaripiispaksi ja Suomen apostoliseksi vikaariksi 23.5.1923.
  • Vihittiin piispaksi 15.8.1923 (pääkonsekraattori oli kardinaali Willem Marinus van Rossum).
  • Erosi 26.7.1933.

Keskiajan katoliset piispat Suomessa

Arvid Kurki

1510-1522

Johannes Olavinpoika

1506-1510

Lauri Suurpää

1500-1506

Maunu Niilonpoika Särkilahti

1489-1500

Konrad Bitz

1460-1489

Olavi Maununpoika

1450-1460

Maunu Olavinpoika Tavast

1412-1450

Bero Balk

1385-1412

Johannes Westfal

1370-1385

Johannes Pietarinpoika

1367-1370

Henrik Hartmaninpoika

1366-1367

autuas Hemming

1338-1366

Pentti

1321-1338

Ragvald

1309-1321

Maunu

1291-1308

Johannes

1286-1290

Catillus

1266-1286

Ragvald

1258-1266

Bero

1248-1258

Tuomas

n. 1225-1245

Folquinus

Rodolfus

pyhä Henrik

Jäsenmaksu

Tue seurakuntasi toimintaa. Tietoa jäsenmaksusta.