Benedictus XVI (paavina 2005-2013)

Paavi Benedictus XVI

265. paavi

papa-concistoro2012

Hänen pyhyytensä, emerituspaavi Benedictus XVI

Joseph Ratzinger

syntynyt Marktl am Innissä Passaun hiippakunnassa 16. huhtikuuta 1927. Vihitty papiksi 29. kesäkuuta 1951. Nimitetty Münchenin ja Freisingin piispaksi 25. maaliskuuta 1977. Konsekroitu 28. toukokuuta 1977. Hän on Münchenin ja Freisingin emeritusarkkipiispa (15. helmikuuta 1982 lähtien). Paavali VI:n kardinaaliksi luoma ja konsistorissa 27. kesäkuuta 1977 kardinaaliksi julkistettu, titulaarihiippakuntinaan Velletri-Segni 5. huhtikuuta 1993 alkaen ja Rooman osakirkko Ostia 30. marraskuuta 2002 alkaen.

Uskonopin kongregaation prefekti 25. marraskuuta 1981 alkaen. Paavillisen Raamattu-komitean ja Kansainvälisen teologisen komission puheenjohtaja 25. marraskuuta 1981 alkaen. Kardinaalikollegion dekaani 30. marraskuuta 2002 alkaen.

Roomassa näitä tapahtumia ovat seuranneet: Valinta pontifikaattiin 19. huhtikuuta 2005. Juhlallinen tehtävän aloitus kirkon yleismaailmallisena paimenena: 24. huhtikuuta 2005.

Paavi Benedictus XVI ilmoitti 11.2.2013 kardinaalikonsistorille eroavansa tehtävästään niin, että “28. helmikuuta 2013 kello 20.00 (klo 21.00 Suomen aikaa) alkaen Rooman piispanistuin, pyhän Pietarin piispanistuin on tyhjä ja asianmukaisten tahojen on kutsuttava koolle konklaavi uuden paavin valitsemiseksi”.

—————

SUOMEKSI:

Paavi Benedictuksen kiertokirjeet (pdf):

Muita kirjoituksia (pdf):

—————